Kolme lasta, jotka muovailevat muovailuvahalla.

Kesä käsillä -leiri, Mukavaa muovailua, Vesilahti

Lomalla on hauska viettää aikaa kässäilyn parissa. Yhdessä kokeillaan, keksitään ja riemuitaan tekemisen ilosta. Lomaleirit on tarkoitettu 7–12-vuotiaille kädentaidoista innostuneille lapsille ja nuorille. 

Tänä kesänä lasten leireillämme tutustutaan erilaisiin eläimiin. Ihan niihin kotimaisiin ja sitten vielä oikeisiin mielikuvituseläimiin. 

Leirillä tutustutaan muovaillen erilaisiin eläimiin. Pääset tutustumaan muovailun työvälineisiin ja erilaisiin tekniikoihin sekä työstämään mm. Plus-savea sekä muita muovailtavia massoja. Tällä leirillä ei valmisteta keramiikkaa (poltettua savea). 

Ilmoittautumisen yhteydessä lisätietoihin mainitaan lapsen syntymävuosi sekä mikäli lapsellanne on allergioita, sairauksia tms. mitä leiriopettajan olisi hyvä ennakkoon tietää.   

Leirikutsu, jossa kerrotaan lisätietoja leirin osallistujille, lähetetään taitokeskukselta viikkoa ennen leirin alkua.  

Ilmoittautuminen on sitova ja leiri maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä Paytrailin kautta (“maksu paikan päällä “- ei ole vaihtoehtona lasten leireissä). Mikäli leiriä ei järjestetä, siitä ilmoitetaan sähköpostitse viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen ja leirimaksu palautetaan. Sairastumistapauksissa on peruutus tehtävä viimeistään leirin alkua edeltävänä päivänä suoraan leirin järjestävään taitokeskukseen sähköpostilla. 

Lisätietoja vesilahti@taitopirkanmaa.fi

Osoite: Tapolantie 1 B, 37470 Vesilahti