Pirkka-lanka on neulelankojen laadukas klassikko

Laatikossa värikkäitä villalankavyyhtejä.

Taito Pirkanmaan tuottama Pirkka-lanka tuli markkinoille 50 vuotta sitten. Neulojat tuntevat sen laajasta värikartasta, joka ei elä muodin mukana vaan säilyy samana vuosikymmeniä.  

Huikea värikartta on yksi syy Pirkka-langan suosioon, sanoo myyntipäällikkö Anna Backman Taito Pirkanmaa ry:stä. Yhdistyksen tuottaman langan värikartassa on jopa 75 väriä.  

Kolme naista lankakaupassa värikkäiden lankahyllyjen edessä.
Pirkka-langasta neulottu vaate ei nyppyynny, sanovat myyntipäällikkö Anna Backman (vas.), koulutussuunnittelija Anna Puolakka ja toiminnanjohtaja Malla Tirkkonen Taito Pirkanmaa ry:stä. Kuva Rami Marjamäki.

Langan toinen valtti on Backmanin mukaan värikartan pysyvyys. 

– Nykyisistä väreistä yli puolet oli jo Pirkka-langan alkuperäisessä värikartassa, joka julkaistiin vuonna 1972, hän sanoo ja kertoo, kuinka asiakas tuli Tampereen Taito Shopiin etsimään lankaa 25 vuotta sitten kesken jääneeseen neuleeseen ja yllättyi, kun väriä oli yhä saatavana.  

– Koska värejä on niin paljon, Pirkka-langalla voi paikata myös sellaisia neuleita, jotka on tehty jollain muulla langalla, toteaa Taito Pirkanmaan toiminnanjohtaja Malla Tirkkonen

Pirkka-langan kehitystyö alkoi vuonna 1970, kun silloinen Pirkanmaan Kotityö, nykyinen Taito Pirkanmaa, halusi tarjota asiakkailleen korkealuokkaisen, mutta hinnaltaan kilpailukykyisen neulelangan. Yhteistyökumppaniksi valikoitui Tampereen Verkatehdas. 

Kaksi vuotta myöhemmin julkistettiin Pirkka-langan ensimmäinen, 45 värin lankakartta, ja nykyisen kaltainen lanka saatiin markkinoille vuonna 1975. 

– Ensin oli ohut Pirkka-lanka, joka kehitettiin käsineulekoneita varten. Käsin neulontaan tarkoitetun paksun Pirkka-langan kehittäminen alkoi vuonna 1976, Backman kertoo.

Neuleita ripustettuna henkareille.
Pirkka-langasta neulotut neuleet kestävät käyttöä. Monella voi olla yhä käytössä kymmeniä vuosia sitten neulottu vaate,
Värikkäitä lankavyyhteä hyllyssä.
Pirkka-langan värivalikoimassa on 75 sävyä. Langat värjätään Suomessa. Kuvat Rami Marjamäki.

Pirkka-langan villa tulee Norjasta, langat värjätään Tampereen lähistöllä Hämeenkyrössä ja suuri osa värikartan väreistä on säilynyt muuttumattomina jo yli 50 vuotta!

Norjalaista villaa Suomessa värjättynä

Kun Tampereen Verkatehtaasta tuli vuonna 1981 Tamfelt ja se alkoi tehdä puristinhuopaa teollisuuteen, Pirkka-langan kehräys siirtyi mutkien kautta Norjaan. 

– Sieltä Pirkka-lanka tulee kartioissa Suomeen. Se vyyhdetään Ylöjärvellä Kehräämö Salo-Angorassa, värjätään PMK Värjäämössä Hämeenkyrössä ja vyötetään Titryssä Tampereella. 

Paksu Pirkka on worsted-vahvuinen lanka. Sadan gramman vyyhdissä on 175 metriä lankaa. Ohuen, fingering-vahvuisen Pirkka-langan vastaava juoksevuus on 400 metriä.  

– Paksu Pirkka sopii erityisen hyvin pipoihin, lapasiin ja neuleisiin, kuten villatakkeihin ja -paitoihin. Ohuesta Pirkasta saa kevyempiä, sisäkäyttöön soveltuvia neuleita. 

Pirkka-lanka on sataprosenttista norjalaista kampavillaa. Molemmat lankalaadut ovat kaksisäikeisiä ja löyhäkierteisiä, kertoo koulutussuunnittelija Anna Puolakka

–Löyhäkierteisyys tekee Pirkka-langasta pehmeää, jolloin sitä on mukava neuloa. Lopullisessa neulepinnassa löyhäkierteisyys ei näy, sillä silmukat asettuvat todella hyvin. 

Puolakan mukaan Pirkka-lanka soveltuu neulonnan lisäksi kanavatöihin, kirjontaan, kudontaan ja tuftaukseen. Sukkia hän ei siitä neuloisi, koska Pirkka-langassa ei ole vahviketta. 

Nainen lankatukun varastohyllyjen värissä etsimässä lankaa hyllystä.
Myyntipäällikkö Anna Backman järjestelee lankoja Taitokeskus Verkarannan varastossa. Hänellä on yllään ohuesta Pirkasta neulomansa Hilla-neuletakki. Sen on suunnitellut Minna Ahonen. Kuva Rami Marjamäki.

Uusia malleja klassisten neulemallien rinnalle

Pirkka-lanka on ollut kautta aikojen myös tekstiilialan ammattilaisten suosiossa. Yhteistyö värikkäistä luontoaiheisista neuleistaan tunnetun tekstiilitaitelija Sirkka Könösen kanssa alkoi jo 1970-luvulla, jolloin hän suunnitteli Pirkanmaan Kotityölle ensimmäiset neuleensa. 

– Könösen neuleet ovat maalauksellisia. Pirkka-langan värikartta oli hänen palettinsa. Hänen käytössään oli perusvärikartan lisäksi kymmeniä omia värejä, Puolakka sanoo.  

Könönen suunnitteli Pirkanmaan Kotityölle myös Silvia-shaalin paksusta Pirkka-langasta. Se sai nimensä siitä, että sellainen annettiin lahjaksi kuningatar Silvialle vuonna 1979. Niitä kudottiin 1980-luvulla Suomessa satoja, ellei tuhansia. 

Paksusta Pirkasta syntyi vielä Könösen suunnittelema neulepaitamallisto 1990-luvulla. 

– Meillä on muutama Sirkka Könösen suunnittelema oma malli. Osa vaatii kuitenkin päivitystä eikä niitä kaikkia siksi löydy nyt verkkokaupasta, Anna Backman kertoo. 

Sirkka Könösen suunnittelema Metsä kukkii kirjoneulepaita.
Sirkka Könösen suunnittelema Metsä kukkii -kirjoneulepaita on yksi paksun Pirkka-langan klassikkomalli, joka on ollut myynnissä tarvikepakettina jo useita vuosikymmeniä. Kuva Sanna Isosomppi.

Vuodesta 2020 alkaen Taito Pirkanmaa on panostanut uusiin, moderneihin, mutta ajattomiin neulemalleihin. Niitä on saatavana nyt myös ohuelle Pirkka-langalle. Uusia malleja ovat suunnitelleet yhdistyksen omat työntekijät ja niitä on myös ostettu neulesuunnittelijoilta. 

– Mitä simppelimpi malli, sen parempi. Tilanne on nyt hyvä, sillä neulemaailmassa on tekijöitä toisin kuin vielä kymmenen vuotta sitten. 

Myös vanhoja neulemalleja voi ja kannattaa hyödyntää uudelleen, Tirkkonen lisää. 

Ruudullinen värikäs villatakki nuoren naisen päällä.
Ruut-villatakki on neulottu paksusta Pirkka-langasta. Neuleesta tulee pehmeä ja lämmin.
Naisella päällä sinapinkeltainen neulottu villatakki.
Hilla-villatakki on mainio malli fingering-vahvuiselle ohuelle Pirkka-langalle. Laajasta värikartasta jokainen löytää varmasti oman suosikkivärin.

Pirkka-langat eivät ole tulossa markettilangoiksi

Taito Pirkanmaa ei tähtää Pirkka-langallaan marketteihin. 

– Ainahan lankaa voisi myydä enemmän, mutta meillä ei ole sellaista markkinointikoneistoa, jolla voisimme tuoda Pirkka-lankaa isosti esille, Malla Tirkkonen sanoo. 

Se on myös liian kallis marketteihin, sillä se ei mene niissä kaupaksi, Backman huomauttaa. Eivätkä norjalaiset lampaatkaan pysty tuottamaan villaa määrättömästi. Se nähtiin jo korona-aikana, kun Pirkka-langan raakalankaa oli vaikea saada, hän lisää. 

 – Pirkka-lanka on edullinen erikoislangaksi. Sen hinta on pysynyt kilpailukykyisenä, vaikka se onkin laadukas ja kestävä lanka. Vyyhdin hinta on lähempänä kymppiä kuin kahta, Puolakka sanoo. 

Pirkka-lanka on laadukas klassikkolanka, joka on erikoislangaksi hinnaltaan edullinen.

Hän luonnehtii Pirkka-langan jakeluverkostoja pieniksi. Lankaa on saatavana Oriveden ja Tampereen Taito Shopeista sekä Taito Shopin verkkokaupasta. Taito Pirkanmaan lisäksi osa muista taitoyhdistyksistä myy Pirkka-lankaa omissa Taito Shopeissaan ja taitokeskuksissaan. Langalla on myös muita jälleenmyyjiä ulkomaita myöten. Pirkka-lankaa on saatavana muun muassa Islannissa, Ruotsissa ja Saksassa.  

– Neuleyhteisöt ovat kansainvälisiä, ja tarkoitus onkin saada Pirkka-langalle lisää kansainvälistä jälleenmyyntiä, Tirkkonen kertoo. 

Pirkka-lanka pähkinäkuoressa

• lankaa on kahta eri paksuutta:
Worsted-vahvuinen paksu Pirkka-lanka: 100 g / 175 m, puikkosuositus 3,5–4
Fingering-vahvuinen ohut Pirkka-lanka: 100 g / 400 m, puikkosuositus 2,5
• materiaali 100 % norjalaista villaa
• 75 värisävyä
• lanka on ollut markkinoilla vuodesta 1972 alkaen, puolet nykyisen värikartan väreistä oli mukana jo ensimmäisessä värivalikoimassa
• langat vyyhditään, värjätään ja vyötetään Suomessa
• langan tuottaja ja myyjä on Taito Pirkanmaa, lankaa voi ostaa Taito Shop -verkkokaupasta


Teksti Meeri Ylä-Tuuhonen. Kuvat Rami Marjamäki ja Taito Pirkanmaa / Sanna Isosomppi ja Johanna Aydemir. Artikkeli on julkaistu Taito-lehdessä 2/2026.

Valkoinen lankaloimi kangaspuissa.
Pirkka-lanka soveltuu myös kudontaan. Taitokeskus Verkarannassa Tampereella ohuesta Pirkasta kudottiin keväällä vaaleita huiveja. Kuva Rami Marjamäki.

Katso video Pirkka-langan matkasta värjäämöstä vyyhdille

Pirkka-langan historia lyhyesti

Taito Pirkanmaa, aikaisemmin Pirkanmaan Kotityön nimellä tunnettu yritys, on tuottanut omia käsityölankoja Tampereella 1960-luvulta lähtien. Alkuvaiheessa tuotekehitys oli ripeää, sillä käsityökaupungissa oli lähes joka korttelissa joko lankavärjäämö tai kehräämö. 

1970-luvulla yritys uudistui ja kehittyi. Päätökset omaan tuotekehitykseen satsaamisesta ja tukkumyyntiin aloittamisesta olivat merkittäviä askelia myös yrityksen tunnetuimman tuotemerkin, Pirkka-langan, kehitykselle.

Asiakkaille haluttiin tarjota korkealuokkainen ja hinnaltaan kilpailukykyinen neulelanka. Pirkka-langan kehitystyö Tampereen Verkatehtaan kanssa alkoi vuonna 1970, ja seuraavana vuonna langasta tehtiin koekehräykset ja -värjäykset. Vuonna 1972 julkistettiin ensimmäinen 45 värin lankakartta.

Pirkka-lanka tuli tukkumyyntiin vuonna 1974. Langan kehitys kuitenkin jatkui ja entistä pehmeämpi, nykyisenkaltainen Pirkka-lanka saatiin markkinoille vuonna 1975.  Paksun Pirkka-langan kehittäminen alkoi vuotta myöhemmin 1976. Parhaimmillaan Pirkka-lankaa myytiin jopa 15 000–16 000 kiloa vuodessa. Brändin alle kasvoi sittemmin laaja neule- ja sisustuslankojen tuoteperhe.

Mustavalkoinen vanha valokuva, jossa naisia raidallisissa neulevaatteissa.
Neulevaatteet olivat suurta muotia 1970-luvulla. Ohut Pirkka-lanka kehitettiin kodeissa yleistyneissä neulekoneissa käytettäväksi. Kuva Taito Pirkanmaa arkisto.
Mustavakoinen kuva 1970-luvulta, naisia raidallisissa neulemekoissa.

TÄGIT: