Slöjdfest Ahvenanmaalla 11.–12.10.2025

Julkaistu

    Ålands Slöjd & Konsthantverk r.f. kutsuu Slöjdfestiin Ahvenanmaalle, inspiroivaan käsityöläisviikonloppuun, joka sisältää eri käsityötekniikoiden kursseja 11.–12. lokakuuta. Paikkana on Ålands Folkhögskolassa Finströmissä.

    Slöjdfest on ainutlaatuinen tilaisuus oppia uusia käsitöitä, syventää taitoja ja seurustella muiden kädentaitajien kanssa. Viikonlopun aikana on ohjelmassa erilaisia kursseja, kuten lampaannahkaompelua, kaislapunontaa ja harjojen sidontaa. Kaikkien kurssien hintaan sisältyy lounas, kahvi ja päivällinen sekä lauantaina että sunnuntaina.

    Niille, jotka eivät asu Ahvenanmaalla, on mahdollista varata majoitus kansanopiston asuntolassa.
    Ilmoittautuminen on jo avoinna ja se on tehtävä viimeistään elokuun loppuun mennessä, mutta paikan saamisen varmistamiseksi se kannattaa tehdä mahdollisimman pian.

    Lue lisää kursseista ja ilmoittaudu osoitteessa https://www.konsthantverk.ax/slojdfest/

    Slöjdfest kurssit

    Kuvakudonta
    Kirveen valmistaminen
    Luudan ja harjan valmistus
    Villapaidan kutominen Erika Åbergin kanssa
    Lampaannahan ompelu
    Kaislan punonta
    Oman kauhan veistäminen alusta alkaen

    Tervetuloa kurssille ihanaan ympäristöön ja leiritunnelmaan!
    Voit seurata Slöjdfestiä Facebookissa https://www.facebook.com/slojdfestaland ja Instagramissa @slojdfestaland.


    Ota yhteyttä järjestäjään:
    Ålands Slöjd & Konsthantverk r.f.
    www.konsthantverk.ax
    info@konsthantverk.ax
    +358 457 5244 0007


    Tietoa Ålands Slöjd & Konsthantverk r.f.:stä:
    Ålands Slöjd & Konsthantverk r.f. on voittoa tavoittelematon järjestö, joka toimii käsityön edistämiseksi Ahvenanmaalla. Yhdistys järjestää kursseja, näyttelyitä ja muita tapahtumia.

    TÄGIT: