Taikasieni -mosaiikkikurssi, Jyväskylä
Kurssilla valmistamme puutarhan koristeeksi veikeitä ja värikkäitä Taikasieniä, jotka muodostuvat betonista valetuista sienistä ja mosaiikilla koristelluista lakkiosista. Käytämme pakkasen ja kosteuden kestäviä materiaaleja. Ensimmäisenä viikonloppuna valamme betonista sienet ns. sukkahousutekniikalla, perjantaina sienten valaminen ja sunnuntaina valujen purku. Tästä 2 vkon päästä koristelemme sienten lakit lauantaina mosaiikilla ja saumaamme ne sunnuntaina. Kurssi ei vaadi ennakko-osaamista.
Kurssin aikataulu:
Pe 4.9. klo 18-20; alkuinfo tarvittavista materiaaleista
Pe 11.9. klo 18-21; sienten valu betonista
Su 13.9. klo 18-20; valujen purku
La 26.9. klo 10-17; mosaiikin teko sienen lakkiin
Su 27.9. klo 10-14; saumaus
Kurssin ohjaajana Eeva Flyktman.
Ilmoittautuminen
Käsityökursseille ilmoittaudutaan verkkosivujemme kautta, ja ilmoittautumisen yhteydessä maksetaan kurssimaksu.
Valitse ”maksan paikan päällä”, jos käytät maksuvälineenä Smartum-kulttuuriseteleitä, SmartumPay:tä, Epassia tai Taito Keski-Suomi ry:n lahjakortteja.
- Taitoyhdistysten jäsenet saavat kurssiostoksista alennuksen syöttämällä TAITOJASEN26 koodin sille varattuun kenttään henkilötietojen täyttämisen jälkeen. Muista painaa lopuksi ”Syötä alennuskoodi” -painiketta.
Kurssipaikan varaaminen on ostopäätös, ja ilmoittautuminen on sitova. Kurssimaksu veloitetaan täysimääräisenä, mikäli osallistuja ei tule kurssille. Sairastumistapauksissa voi peruutuksen tehdä, ja maksu palautetaan, jos tilalle saadaan uusi osallistuja. Teethän peruutukset joko sähköpostilla tai tekstiviestillä (taitokeskus@taitokeskisuomi.fi tai p. 050 4130 993). Jos kurssi joudutaan perumaan järjestäjän toimesta, ilmoitamme asiasta mahdollisimman pikaisesti ja palautamme kurssimaksun.
Mikäli kurssi ehtii täyttyä, ilmoittaudu varasijalle: taitokeskus@taitokeskisuomi.fi
Haluatko liittyä Taito Keski-Suomi ry:n jäseneksi? Löydät lisätietoja täältä: https://liity.taito.fi/
Osoite: Kivääritehtaankatu 6G, 40100 JYVÄSKYLÄ

